Повечето искат да
отидат в Германия и Швейцария
![]() |
Джанда и семейството й вървели 12 часа в горите между българо-турската граница. Снимки Ани Петрова |
Срещнахме го пред бариерата, докато излизаше на разходка със своя приятел Махмуд. Двамата обясниха, че са доволни, че са успели да избягат от войната, но се притесняват за своите близки, които са останали в размирната територия. "Успяваме да се чуем с тях чрез интернет или по телефона веднъж или два пъти месечно", разказа момчето, което говори добре английски.
На въпрос какво смята да прави, след като получи разрешение да напусне България, той посочи, че ще се опита да си намери работа в Германия или Швейцария. Не смята да остане у нас, тъй като държавата била бедна и нямало работа. Сюлейман добави и че условията във "Военна рампа" не са от най-добрите. Допреди две седмици е имало сбивания за храна. Освен това някои от настанените там злоупотребявали с алкохола и ставали агресивни. Полицаите ги арестували за 24 часа, след което ги връщали отново там.
Отскоро обаче нещата са се успокоили и има известен ред. Джанда, която също е там със съпруга си и малкото им момиченце, потвърди, че условията ги притесняват. Жената, която е учен и е работила в голяма медийна компания в Дамаск преди избухването на войната, обясни, че храната не достига, а студеното време сериозно я плаши, въпреки че в центъра вече пускат парното. Семейството вървяло 12 часа в горите между българо-турската граница.
![]() | |
|
Именно заради това чака новия си живот в друга държава от Европа. Притеснява се обаче, че парите им са на привършване и трудно ще изкарат следващите месеци. Налагало се да си купуват сами храна. Имало недостиг и на обувки и дрехи за децата. Не са доволни и от медицинската помощ. Въпреки това не е загубила надежда, че някой ден ще се върнат към нормалното всекидневие.
Сред настанените в лагера е и малкият Хабат, който излизаше на разходка със своето семейство. Баща му ни разказа, че малчуганът има проблеми с растежа и за съжаление българските лекари отказват да му помогнат, тъй като все още нямат бежански статут. Момченцето, което е на годинка и осем месеца обаче, се нуждае от лечение, която не търпи отлагане.
![]() |
Малкият Хабат има проблеми с растежа |
Сюлейман от Афганистан също разказа историята си пред екипа ни. Пред два месеца мъжът е бил отвлечен и като по чудо се спасява. По лицето му все още си личат белезите от хората, които са го пленили. Той също не иска да остане у нас. Чака своите документи, за да се отправи към Германия, където са неговите двама по-малки братя и майка им.
Той е платил 500 долара на хората, които са го транспортирали до турско-българската граница, след което вървял 13 часа в гората, докато нашите полицаи го открили. Благодарен е, че не са се държали лошо с него, но когато си получи документите, иска да замине за Германия.
18.10.2013 г.