"Хора
идват при мен и казват, че нещата никога няма да се променят, но те се
променят, и то за по-добро"
Посланикът на САЩ в България - Н.
Пр. Джеймс Уорлик, е завършил Университета „Станфорд“ през 1977 г . Той получава
магистърска степен по политология от колежа Уодам, както и магистърска степен
по право и дипломация от Института за право и дипломация „Флечър”. Преди да
започне работа в Държавния департамент, Дж. Уорлик работи като
заместник-представител на фондацията за Азия във Вашингтон и във Филипините,
както и като анализатор на въпроси от външната политика в Службата за конгресни
проучвания към Конгресната библиотека.
Посланик на САЩ в България от
януари - Г-н Уорлик, преди време казахте, че „слуховете за вашата смърт са твърде преувеличени”. Оказа се обаче, че не са чак толкова.
- На даден етап мандатът ми щеше да свърши. През този момент, който цитирате, имаше спекулации, че преждевременно ме отзовават, но както забелязвате, нито едно от тези неща не е вярно.
- Кога всъщност разбрахте, че ще бъдете заменен на поста?
- Винаги съм знаел, че американските посланици имат мандат от три години. Така че моето заминаване не беше изненада за мен.
- Фактът, че всъщност не си завършихте мандата, събужда спекулации, че сте направил нещо грешно.
- Това е смешно. В крайна сметка аз свършвам един стандартен мандат. След това предстои да се прибера в Щатите, където поемам висш дипломатически пост във Вашингтон.
- Това крачка назад в кариерата ви ли е?
- Не. Ще заемам един изключително висок пост. Ще отговарям за Афганистан и Пакистан. Нямам търпение да се заема с това ново голямо предизвикателство.
- Появиха се спекулации, че вие и съпругата ви имате конфликт с държавния секретар Хилари Клинтън, понеже и тя си тръгва от Сърбия, където е посланик.
- Никога не съм го чувал. Мисля, че сте си го измислили.
- Аз?
- Да, никога не съм го чувал. Това е смешно. Ако искате да ме питате сериозни въпроси, питайте ме, но не обичам тези спекулации, защото това не е сериозна журналистика.
- Важно е да обясните на хората защо си тръгвате. Вие се превърнахте в един от най-известните посланици.
- Да изясним. Свършвам тригодишния си мандат на 14 септември и на 17 септември постъпвам в Държавния департамент. Не съм отзован по никакви причини, не съм имал никакви пререкания с никого от Вашингтон и се уморих разни журналисти да продължават да лансират тези слухове.
- Да направим кратък обзор на вашата работа в България тогава. С какво най-много се гордеете за постигане на добрите отношения между България и САЩ?
- Отношенията ни никога не са били по-добри, отколкото са сега. Естествено не мога да приема цялата положителна отговорност за това, но искам да мисля, че и аз съм помогнал.
- Какво конкретно направихте за това?
- Знаех, че САЩ и България са добри партньори. Исках това приятелство да не зависи само от едно или друго правителство, а да е здраво партньорство. Исках да не е обвързано само с политика или икономика, а и нещо повече. Опитах да отделя време и да работя над въпроси, свързани с взаимоотношенията между нашите народи. Целта ми беше освен политика и икономика, те да включват и теми като изкуство, култура, образование. Всичко това, което обогатява отношенията между хората.
- Медийният образ, който изградихте, помогна ли ви за тази цел?
- Знам, че съм американски посланик, който е бил доста в прожекторите и обектива на медиите и мисля, че е добре за взаимоотношенията ни. Не исках да стоя само зад бюрото си и затова пътувах и се постарах да се запозная с повече хора и да общувам редовно с медии.
- Мислите ли, че тази слава, която натрупахте, ще попречи на вашата наследничка? Хората може би ще очакват същото и от нея?
- Ще трябва да я опознаете. Тя ще изпълнява своите задължения по начин, който смята за най-добър, но фигурата на американския посланик винаги е била от публичен и медиен интерес.
- Казвахте, че искате да представяте американците. Т.е. вие се явявате един от вашите сънародници. Смятате ли, че понякога българите се дразнеха, когато някой чужденец им казваше, че поскъпването на тока е оправдано? Винаги вземахте отношение по важни социални теми, което се приемаше чувствително.
- Моята цел никога не е била да се намесвам във вътрешните работи на страната. Това са въпроси, за които българското правителство носи отговорност и то трябва да взема решенията. Надявам се, че моите мнения и коментари са предизвиквали продуктивни дискусии. Мога само да повдигам въпроси и да стимулирам дискусии и това е и част от работата ми. Винаги съм бил много честен с българите.
- Много хора го приеха като посочване с пръст. Поради тази причина влязохте в много политически престрелки, дори и с президента Първанов. Смятате ли, че сте допуснал грешка, или бихте го повторил?
- Аз винаги съм бил отворен и честен с хората и мисля, че те разбират това. Моята цел бе да стимулирам дискусия и се надявам, че съм го направил. Знам, че много хора ме критикуваха, но това идва с работата, на която съм.
- Като последна оценка от вас - върху какво трябва да се съсредоточим освен съдебната система?
- Нямам рецепта за България за бъдещето. Някои хора идват при мен и казват, че нещата никога няма да се променят в тази страна, но те се променят, и то за по-добро.
- За последните три години, откакто сте тук, какво се промени?
- Мисля, че взаимоотношенията ви със САЩ не са били толкова силни.
- Не само във взаимоотношенията. Какво се промени в България положително или отрицателно?
- Когато говоря с американските компании, им обяснявам как България е едно добро място за инвестиции. Надявам се икономиката ви да отбележи ръст и това да стимулира компаниите да правят бизнес тук. Смятам, че икономическата и политическата обстановка в страната помагат за това България да е от интерес за инвеститорите.
- Какви американски фирми проявяват интерес да инвестират?
- Не са от един сектор. От най-различни са.
- Кои са най-предпочитаните?
- Виждате например HP какво правят. Тяхната инвестиция е доста солидна и са създали хиляди работни места тук. Това е много добре за хай-тек областта. Освен това "Кока-Кола" също има административен център тук, което е изключително положително, понеже отговаря за целия регион.
- Можем ли да очакваме ръст на американските инвестиции през следващите години?
- Американските фирми са най-големите инвеститори в България за последните две години. И смятам, че тенденцията ще продължи.
- Вие бяхте на посещение в САЩ, когато рекламирахте България пред американски фирми. Можем ли да кажем, че такива турове са много полезни и привличат повече инвеститори, особено когато чуят добри думи от американския посланик?
- Резултатите, които се постигат чрез такъв вид обиколки, са много положителни. Никой не очаква да има подписан договор в края на обиколката, но в крайна сметка това, което се постига, е, че България е представена като възможност и опция за страните, които никога не са си представяли, че могат да развият бизнес при вас. Компаниите, които се запознаха преди две години с държавата, вече са тук. Мисля, че това е много положително.
- Когато си отидете в САЩ и чуете името България, каква ще е асоциацията ви?
- Имах прекрасен опит тук. България и хората винаги ще имат специално място в моето сърце. Винаги ще се радвам да дойда отново като турист, независимо че напускам страната като посланик. Оставям много приятели.
- Къде най-много ви харесва в нашата страна?
- Винаги избягвам да споменавам едно място, тъй като страната е изключително красива. Обичам този сезон и може да се каже, че най-любимото ми място е на вашето Черноморие, но като цяло знаем, че имате прекрасна културна история и смятам, че все повече хора трябва да откриват вашата страна.
- Слушате класическа музика в офиса си, помага ли ви това да релаксирате?
- Това е от интернет. Цял живот работя на класическа музика и вие сте първият човек, който ме пита за това. Знаете ли, когато се завърна във Вашингтон, ще продължа да си я слушам.
- Имате ли някакъв скрит талант, за който не разбрахме през трите години, през които бяхте в България?
- Не, нямам такива.
25.08.2012 г.