"Всички
ще плащаме за това, че някой не си е свършил работата и не са изградени
пречиствателни станции"
![]() |
Нона Караджова |
Нона Караджова е родена на 28 август
- Министър Караджова, доволна ли сте от свършеното по оперативната програма „Околна среда” до момента?
- Доволна съм от това, че програмата тръгна в правилната посока. А тя е да има пределна яснота за бенефициентите и за общините, тъй като те са основният получател в системата. Тези правила бяха разработени в най-големи детайли. Общините бяха запознати и мисля, че програмата отново стартира с много голям успех. Има много голяма активност от страна на общините и, което е много по-добре, констатацията на колегите, които правят оценка на проектите е, че са се справили много добре.
- Защо до
- Липсата на ясни правила, а като цяло и липсата на качествени проекти. Първите проекти по оперативна програма „Околна среда” са били одобрени в началото на
- Неподготвени ли са били кадрите?
- Да. Нямали са поставена рамка от програмата, в какви параметри - технически и финансови, трябва да се движи един проект и кои са приоритетните проекти. Програмата е отворила 2008-
- На семинар за оперативната програма бяха оповестени данни, според които са нужни около 15 млрд. лв. за подмяна на изграждането на цялата водна инфраструктура в държавата. При положение че няма как да ги вземем от европрограмата, откъде мислите, че ще дойде финансирането?
- Това е въпрос на бъдеща дискусия. Министерството на околната среда и водите в никакъв случай няма да реши само откъде да дойдат тези средства. Това е и целта на документа, който подготвяме за обществено обсъждане и за внасяне в парламента за това как ще се развива водният сектор и откъде ще се вземат парите. Те наистина са много.
- Страната ни закъснява значително с изграждането на пречиствателни станции. Какво ще стане, ще ни наложат ли санкции?
- Сроковете за изграждане на пречиствателни станции изтекоха в края на
- Имаше идея Министерският съвет да се отоплява с минерална вода. Какво мислите за това?
- Това е най-малкото, това беше един пример, който главният архитект на София Петър Диков даде като пример. Многобройни са примерите за използване на минералните води както в София, така и в цялата страна.
- Направихте проекти със социалния министър Тотю Младенов и със строителния Росен Плевнелиев за откриване на зелени работни места и за събаряне на строежи по язовирите. Какво представляват зелените работни места?
- Идеята за "зелените" работни места е една от тези, които имат бъдеще, защото бизнесът ще се развива и в зони, които са в „Натура
- Какво следва от тази политика? Какви са следващите цели?
- "Зелените" енергийни помощи. Те са антиекологични, защото субсидират основно гражданите с малки финансови възможности за покриване на техните нужди за енергия за отопление. В голяма степен тези енергийни помощи се предоставят чрез заплащане от страна на държавата на въглища, които са с високо сярно съдържание или брикети, които са с високо сярно, раково съдържание или дърва за огрев, при които има проблем при изгарянето, защото се изсичат нашите гори. Трябва да преминаваме към друг вид на подпомагане на тези хора с помощи, но затова се иска по-сериозен анализ. По-екологичните горива винаги са по-скъпи или поне на настоящия етап. Така, че това е възможност на разчет на държавния бюджет, защото оттам идват тези средства. Това е нещо, което можем да ползваме и от бъдещите фондове и за такива цели.
28.02.2011 г.