Кучетата ни помагат да преборим рака


Млад български учен търси лек срещу рака на гърдата с помощта на кучетата. Деспина Пупаки, която преподава цитология, хистология и ембриология във Факултета по Ветеринарна медицина към Лесотехническия университет, от няколко години се занимава с изследвания върху тумори на млечната жлеза при кучета. Според нея ракът на гърдата все още е сериозен проблем и предизвикателство пред научната общност, въпреки че през последните десетилетия са постигнати значителни успехи в диагностиката и лечението. Част от неуспехите по думите на Пупаки се дължат на липсата на подходяща моделна система за проучвания.

„Обикновено се използвали миши модели, но при тях пътищата за развитие и разпространение на туморите са различни от тези при човека", обясни Пупаки пред „Новинар".

Оказало се, че заболяванията на млечната жлеза при кучетата показват голямо сходство с тези при човека.

„При нашите домашни любимци туморите възникват спонтанно, също както при хората, показват голямо сходство по отношение на хистологичните типове и биологично поведение, а освен това средата която обитаваме е една и съща", разказа младият учен.

Именно заради това тя се е насочила към изследвания върху ензими наречени матриксниметалопротеинази в тумори на млечната жлеза при кучета. Същите ензими са широко проучвани във връзка с рака на гърдата, като наличието им обикновено се свързва с неблагоприятна прогноза.

По думите на Пупаки благодарение на тези ензими туморните клетки успяват да си „проправят" път и да проникнат в заобикалящите ги тъкани, при което възникват метастази. Интересно е, че същите ензими участват и в нормалните процеси на развитие на жлезата, но в този случай процесите са под строг контрол. При туморите този контрол е нарушен, при което тези клетки се размножават и разпространяват неконтролируемо.

И въпреки, че са натрупани вече много данни относно тези ензими, за съжаление точните механизми по които тяхното действие бива контролирано са все още не напълно разгадани.

„Колкото повече познания имаме относно тези механизми, толкова повече възможности бихме имали да влияем върху ефектите от тяхното действие, а това би било от полза и за двата вида: както за човека, така и за кучетата", смята Деспина Пупаки.

20.10.2013 г.